امروز: یکشنبه, ۲۷ اسفند , ۱۳۹۶

13 آبان سالروز تاسیس سازمان صنایع هوافضا؛

نخستین فضانورد ایرانی سال ۹۹ به مدار زمین می رود

نخستین فضانورد ایرانی سال ۹۹ به مدار زمین می رود
امروز 13 آبان سالروز تاسیس سازمان صنایع هوافضا در ایران است.؛

سازمان صنایع هوافضا مجموعه ای وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشد. آنچه که به عنوان صنعت موشکی در حال حاضر در ایران وجود دارد وابسته به این سازمان است.
در ۱۳ آبان ۱۳۷۷ به لحاظ اهمیت خاص صنعت موشکی در میان صنایع تسلیحاتی،عنوان سازمان صنایع هوافضا توسط دست اندر کاران وزارت دفاع ایران ایجاد شد. تحقیقات،طراحی،گسترش علوم پایه ای جهت دار،کاربردی و توسعه ای، تولید،ساخت،خرید،فروش و پشتیبانی در زمینه فناوری های مربوط به انواع محصولات موشکی و صنایع فضایی،جهت تامین نیازمندی های دفاعی و ایجاد قابلیت های بازدارندگی برای دفاع حاکمیت از مهمترین ماموریت های این سازمان می باشد
سازمان فضایی ایران سازمان ملی فضایی کشور ایران است. وظیفه این سازمان، برنامه‌ریزی برای استفاده از فضا و گسترش فناوری‌های فضایی در کشور با استفاده از دانش بومی و همکاری‌های بین‌المللی است. توسعه فناوری ماهواره‌ای و مخابرات فضایی، سنجش از دور، پرتاب و حمل و نقل فضایی از یک طرف و توسعه منابع انسانی، ایستگاه‌های زمینی و زیرساخت‌های مناسب جهت هدایت و کنترل ماهواره‌ها از طرف دیگر، محور فعالیتهای سازمان فضایی ایران است.این سازمان در حال حاضر در حال توسعه فناوری ساخت ماهواره در ایران است. کاوشگر پژوهش جدیدترین موشک فضایی آزمایش شده توسط این سازمان است. همچنین سازمان فضایی ایران قصد دارد که تا سال ۱۳۹۹، نخستین فضانورد ایرانی را با استفاده از فناوری بومی به فضا بفرستد. سازمان فضایی ایران دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی است، و بصورت مؤسسه دولتی وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اداره می‌شود.
این سازمان اجرا کننده مصوبات شورای عالی فضایی است، که تصمیم‌گیری در مورد استفاده صلح‌آمیز از فضا در کشور را به عهده دارد. ریاست سازمان فضایی ایران برعهده محسن بهرامی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، و دبیر شورای عالی فضایی است.
گفتنی است سازمان فضایی ایران در نظر دارد که تا سال ۱۳۹۹، نخستین فضانورد ایرانی را با استفاده از فناوری فضایی بومی به مدار زمین بفرستد. همچنین سازمان فضایی ایران دارای غرفه‌ای در محل نمایشگاه دائمی فضایی سازمان ملل متحد در شهر وین است. این غرفه در ۲۱ بهمن ۱۳۸۸ برپا شد و مکانی برای نمایش دستاوردهای فناوری ایران در صنایع فضایی است

 

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

تبلیغ

تبلیغ

تبلیغ

آسیا آنلاین هویتی مستقل دارد و هیچ ارتباطی با رسانه‌های همنام ندارد