امروز: پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۳۹۷

از وعده صادرات ۱۰۰ میلیاردی تا منفی شدن رشد صادرات

از وعده صادرات ۱۰۰ میلیاردی تا منفی شدن رشد صادرات
درحالی‌که روحانی وعده داده بود صادرات به 100 میلیارد دلار برسد، آمار گمرک نشان می‌دهد رشد صادرات منفی بوده است.؛

یکی از وعده‌های حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۶ افزایش صادرات غیرنفتی بود، حال ببینیم که این وعده به چه میزان محقق شده است. روحانی در نطق انتخاباتی‌اش وعده داد که در دولت دوازدهم صادرات غیرنفتی ۲ برابر شود.
روحانی در برنامه انتخاباتی با عنوان «متکلم وحده» از رادیو ایران در تاریخ ۱۳۹۶/۲/۷ اظهار داشت: تصمیم ما این است که در دولت دوازدهم صادرات غیرنفتی را تا ۲ برابر افزایش دهیم؛ یعنی صادرات غیرنفتی ما که اکنون ۵۰ میلیارد دلار است باید به ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.
با پایان انتخابات، گمرک به ریاست مسعود کرباسیان تا چند ماه آمار تجارت خارجی کشور را منتشر نکرد که شائبه کاهش صادرات غیرنفتی و افزایش واردات را تقویت می‌کرد.
کرباسیان در دولت دوازدهم به وزارت اقتصاد رسید اما وقتی آمار تجارت خارجی منتشر شد، مشخص شد وعده صادراتی روحانی در حال تحقق است، اما ۱۸۰ درجه برعکس.
براساس آخرین آمار گمرک، درحالی‌که در ۱۰ ماهه امسال میزان واردات کالا به کشور ۲۲ درصد رشد کرده صادرات غیرنفتی فقط ۱/۷ درصد افزایش یافته است.
ارزش واردات در این مدت ۴۲/۸ میلیارد دلار و صادرات غیرنفتی ۳۷ میلیارد دلار بوده است. در ۱۰ ماهه امسال تراز تجاری کشور به منفی ۵/۸ میلیارد دلار سقوط کرده است.
درحالی‌که در عرصه صادرات غیرنفتی کاهش قابل توجهی داشتیم، در عرصه واردات، گل‌کلم و کاهو از امارات، فلفل خرد نشده از آفریقا، کارتن و مقوا از آمریکا، و شتر از آلمان وارد کشور شده است.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات

تبلیغ

تبلیغ

تبلیغ

آسیا آنلاین هویتی مستقل دارد و هیچ ارتباطی با رسانه‌های همنام ندارد